M-Bus splitter použijete v případě, že chcete vyčítat měřidla současně ze dvou centrálních jednotek (M-Bus Masterů). Typickým příkladem použití jsou měřidla distributorů tepla (městské teplárny), které již mají osazen M-Bus výstup pro účely teplárny a chcete takové měřidlo napojit do systému Enectiva. V tomto případě je nutné M-Bus výstup z měřidla rozdělit na dva M-Bus výstupy. M-Bus splitter může rozdělit sběrnici s maximálním počtem 4ks M-Bus měřidel.
Způsob zapojení:
-
V případě že chcete rozdělit sběrnici s více než jedním měřidlem, je potřeba připojit napájení 24 V AC (na obrázku svorky 1). V případě, že máte na sběrnici, kterou chcete rozdělit pouze jedno měřidlo, tak tyto svorky zůstanou prázdné. K napájení je pak použit pouze vstup M-Bus OUT2 (na obrázku svorky 3) do které se připojí jeden z M-Bus masterů.
-
Na svorky M-Bus IN (na obrázku svorky 2) připojte sběrnici kterou chcete rozdělit. Může být s jedním až čtyřmi měřidly.
-
Na svorky M-Bus OUT2 Power (na obrázku svorky 3) připojte sběrnici, která bude napájet M-Bus splitter v případě, že není použit zdroj 24V.
-
Na svorky M-Bus OUT1 Isolated (na obrázku svorky 4) připojte novou sběrnici např. s Enectiva Masterem. (Master je jen jiné pojmenování pro Komunikátor, koncentrátor, centrální jendotku)
Typická situace použití a zapojení: Od teplárny máte na místě zapojení (viz. obrázek níže). Kalorimetr a vodoměr jsou zapojeny do jejich M-Bus Masteru přes který odečítají data.
Potřebujeme odečítat do Enectivy pouze kalorimetr, tzn. část sběrnice (M-Bus 1 kabelu) s kalorimetrem je potřeba rozdělit na dva nezávislé segmenty pomocí splitteru. Vznikne situace na obrázku. Původní M-bus 1 kabel z kalorimetru je rozdělen na M-bus 1 do původního Masteru a M-bus 2 do Enectiva Masteru.
Pro nastavení M-bus splitteru se použijí pouze barevné jumpery (zkratovací propojky) na horní hraně M-Bus splitteru
Uvedení do provozu:
-
Po připojení napájení ať už přes svorky 24 VAC nebo MBUS OUT2 Power svorky se chvíli nic neděje. Až po cca 1-3min se obvody nabijí a začnou blikat diody.
-
Po připojení všech sběrnic jak vstupní tak obou výstupních je potřeba proskenovat sběrnici. Je potřeba vytáhnout žlutý jumper a zase ho nasadit zpět. Pak budete asi 10min čekat za konstatního blikání diody u M-Bus IN. Po skončení skenování sběrnice bude tato dioda blikat v intervalu 12 sekund. 1 bliknutí znamená, že je na sběrnici jedno měřidlo, 2 bliknutí znamenají 2 měřidla atd.
-
Modrý jumper na pozici 2 nechte sepnutý v případě že rychlost na sběrnici M-Bus IN je 2400 Bd. (typicky to tak je)
-
Černé jumpery 3 a 4 nechte rozepnuté. M-Bus Master bude vyčítat vždy po 1min data z měřidel na straně M-Bus IN.
-
Červený jumper na pozici 5 nechte sepnutý pokud je rychlost sběrnice na M-Bus OUT 2 2400 Bd. (typicky to tak je)
V případě problému zkontrolujte následující
-
Všechny kabely musí být správně připojeny.
-
Napětí na M-Bus IN musí být větší než 23 V DC. Pokud je nižší, zkuste postupně odpojovat jednotlivá měřidla.
-
Napětí na M-Bus OUT 2 musí být větší než 26 V DC. Zkontrolujte připojený M-Bus Master, případně zkontrolujte (připojte pokud není) zdroj 24V.
-
Všechna měřidla na segmentu sběrnice připojeném do M-Bus IN musí mít unikátní primární M-Bus adresu.
Pokud problém přetrvává kontaktujete Tým Enectiva.