Tento manuál slouží jako standard pro projektanty a navrhovatele měřících systémů energií, které používají technologie pracující s protokolem M-Bus. Cílem tohoto standardu je umožnění jednoznačného a transparentního přiřazení spotřeb energií technologickým celkům (vytápění, chlazení, ventilace, výroba, osvětlení atp.) či ekonomickým celkům (nájemník, hospodářské středisko atp.). Dále je cílem tohoto standardu připravit celý systém měření na automatický sběr dat z jednotlivých měřidel, možnou identifikaci potenciálních úspor energií a automatizaci fakturace. Tento dokument vzniknul a postupně se vyvíjí na základě našich dlouholetých zkušeností při provozování měřících systémů ve spojení s aplikací Enectiva.
Hlavní cíle našeho standardu:
- Pomoc projektantům při návrhu systému měření energií
- Vytvářet jen efektivní a účelné systémy měření
- Snadné napojení na on-line energetický management Enectiva
Vždy je nutné měřit:
- Hlavní přívod elektřiny
- Hlavní přívod vody
- Hlavní přívod tepla případně plynu
Podružně měřit spotřebu technologií:
- Spotřebu elektřiny na VZT
- Spotřebu elektřiny na chlazení
- Spotřebu vody na přípravu teplé vody v případě centrálního ohřevu
- Spotřebu tepla na přípravu teplé vody v případě centrálního ohřevu
- Spotřebu elektřiny na vnitřní osvětlení
- Spotřebu elektřiny na venkovní osvětlení
Podružně měřit veškeré energie pro jednotlivé nájemníky či plánované nájemní sekce (voda, elektřina, plyn)
V případě, že nájemník nebude při realizaci znám a prostor bude veden jako neobsazený, bude provedena příprava pro možnost měření v budoucnu osadit. Pokud je v současnosti více jednotek spojeno do jednoho celku, ale v budoucnu by mohlo dojít k jejich rozdělení mezi více nájemců, budou měřící místa osazena mezikusem snadno vyměnitelným za měřidlo.
Podružné měření hospodářských středisek
V případě návrhu měření pro ucelený podnik, je nutné počítat s podružným měřením elektřiny jednotlivých hospodářských středisek. Základním rozdělení je na podružné měření administrativní a výrobní části. Další jemnější podružné měření je vítáno a závisí na druhu provozu v daném podniku.
Podružné měření dle velikosti spotřebičů
Pokud vycházíme z Paretova pravidla, tak 20% spotřebičů vytváří 80% z celkové spotřeby. Právě největší spotřebiče je třeba měřit podružně. V průmyslu se jedná většinou o kompresory, pece, lisy, galavizovny, lakovny, ucelené výrobní a robotické linky. Na začátku návrhu měření je klíčové znát největší spotřebiče a ty poté podchytit podružným měřením.
Požadavky na měřidla
Použitá měřidla všech typů energií musí být vybavitelná rozhraním M-Bus s rychlostí komunikace 2400 Bd/s. Jedná se o otevřený a celosvětově používanou technologii, jež byla vytvořena pro automatický sběr dat z měřidel. Vyznačuje se jednoduchostí instalace, spolehlivostí a snadnou rozšiřitelností.
V případech umístění měřidel mimo budovu (šachty), kdy není možné přivést komunikační kabel z budovy, je přípustným řešením měřidlo s pulsním výstupem pro bezdrátový přenos dat.
Požadavky na M-Bus kabeláž
Jednotlivé měřiče budou propojeny sběrnicí, jež bude realizována kabelem J-Y(St)Y 1x2x0.8 mm2 případně 2x2x0,8 mm2 tam, kde dává smysl použití dvou párů. Sběrnicové vodiče budou svedeny do rozvodné skříně měření a regulace (MaR), případně na jiné snadno dostupné místo, kde je k dispozici napájení 230V. Každý přivedený kabel bude vybaven štítkem s popisem o kterou část sběrnice se jedná.
V rozvaděči MaR bude ponechán jistič 6A (B) se zkratovou odolností 10 kA pro účely připojení centrální M-bus master jednotky a prostor pro 16 modulů na DIN liště.
Do rozvaděče MaR bude přiveden Ethernet kabel s možností využití technické sítě budovy pro vzdálený dohled.
V případě, že rozvaděč MaR s centrálním místem M-Bus sběrnice nebude moci být vybaven Ethernet připojením s technickou sítí, bude pro centrální místo zvoleno takové místo, kde je zajištěn dostatečně kvalitní signál mobilní sítě a přístupné pro servisní úkony.
Topologie M-Bus sběrnice
Možné topologie sběrnice jsou hvězda a strom. Kruhová topologie není dovolena.
Na sběrnici není nutné instalovat žádné ukončovací členy. A její maximální povolená délka činní 350m.
Spojování kabelů
Spojování kabelů bude realizováno využitím WAGO svorek, umístěných v instalačních krabicích s viditelným označením “M-BUS”.
Vedení kabelů sběrnice
Kabely M-Bus sběrnice budou vedeny mimo trasy silových vedení, aby bylo zamezeno rušení komunikace. V situacích, kdy se souběhu nelze vyhnout, musí být délka souběžného vedení zkrácena na nezbytné minimum.
V případě, že chcete realizovat projekt měření nebo pomoci s jeho návrhem, neváhejte nás kontaktovat na project@enectiva.cz.